Close

25. novembra 2018

Novembrový seminár: rozpočet, školstvo, zdravotníctvo aj sociálne veci


Mgr. Peter Dráľ, M.A. (analytik pre Nové školstvo, To dá rozum, Chceme vedieť viac)

Pán Dráľ sa sústredil na prezentovanie zistení o „systéme“ (legislatívna úprava, koncepčné dokumenty) a taktiež na poznatky z terénu (výskumné z To dá rozum a praktické z iných intervenčných programov v školách a pre učiteľov). Spomenul tiež tému kompetencií (ich nastavenia aj reálneho výkonu) na otázku zriaďovateľstva škôl samosprávami, mieru regulácie z „centra“ a potom aj nastavenie financovania v regionálnom školstve, vrátane dopadov na sieť škôl, ich riadenie i na odmeňovanie učiteľov.


Mgr. Juraj Hipš (riaditeľ CEEV Živica, spoluzakladateľ Sokratovho inštitútu)

Pán Hipš účastníkov hneď rozdelil na skupinky, ktorých úlohou bolo identifikovať základné problémy slovenského školstva z ich pohľadu, na čo potom nadviazal vo svojej prednáške, a tiež spomenul podľa neho úspešné príklady zo zahraničia. Diskusia nám nakoniec zabrala podstatnú časť vyhradeného času, veď deti sú budúcnosť, a treba im venovať patričnú pozornosť.


Ing. Robert Chovanculiak, PhD. (INESS) 

Vo svojom príspevku sa zameral na výdavky štátneho rozpočtu vynaložené na vzdelávanie – ich dlhodobý vývoj, priemer, porovnanie s OECD, atď. Podľa neho Slovensko nedáva do školstva málo financií v porovnaní s inými krajinami, skôr ide o celkovú reformu, ktorá je nesmierne zložitá a jednoducho len pridať viac peňazí do rezortu nebude stačiť na zlepšenie kvality vzdelávania.


MUDr. Marian Faktor – lekár, bývalý generálny riaditeľ Všeobecnej zdravotnej poisťovne, v súčasnosti pôsobiaci v poisťovni Dôvera

„Čo by ste mali vedieť o slovenskom zdravotníctve“ – tak nazval svoju prednášku p. Faktor, v ktorej sa nám v priebehu niekoľkých hodín podujal vysvetliť, ako to na Slovensku v súčasnosti (ne)funguje, čo s čím súvisí, čo by sa dalo zlepšiť alebo zmeniť, a čím sa môžeme pýšiť v porovnaní s inými. Zdravotníctvo by potrebovalo vlastný ozdravný plán, ktorý by zahrnul udržateľné financovanie, ujasnil kompetencie jednotlivých aktérov, a sprehľadnil kto má na čo nárok. 


Ing. Martin Vlachynský, ekonomický analytik (INESS)

Analytik INESSu sa vo svojich dvoch prednáškach venoval financovaniu zdravotníctva ako takého, a tiež  dilemám medzi kvalitou, dostupnosťou, a cenou zdravotnej starostlivosti.


Mgr. Ľudovít Ódor – ekonóm, viceguvernér Národnej banky Slovenska, zakladateľ Rady pre rozpočtovú zodpovednosť

Pán Ódor sa zameral na tému zodpovednosti vo verejných financiách – rozobrali sme aj Radu pre rozpočtovú zodpovednosť, aktuálny vývoj vo verejných financiách na Slovensku, ako aj prognózy a plány do budúcna. Mali by sme podľa neho zabezpečiť lepšiu kontrolu a poriadok v rezervách, bolo by tiež vhodné vyčísliť vplyvy legislatívnych návrhov, a zlepšiť manažment aktív a pasív štátu.


Mgr. Radovan Ďurana, ekonomický analytik (INESS)

Radovan Ďurana sa vo svojich prednáškach sústredil na celkový pohľad na fungovanie štátneho rozpočtu ako takého, kde využil aj dlhoročný vlajkový projekt Cena štátu spolu s Vesmírom verejných výdavkov. Pozreli sme sa tiež na fungovanie Sociálnej poisťovne.


JUDr. Lukáš Kvokačka, LL.M., PhD. – právnik a riaditeľ centra sociálnych služieb

Pán Kvokačka sa venoval veľmi špecifickej téme sociálnych podnikov na Slovensku, ktorá – hoci nepopulárna – je nesmierne dôležitá pre tie najzraniteľnejšie skupiny ľudí. Vysvetlil aké sú definície sociálnych služieb, ako vyzerý aktuálny legislatívny rámec, a aké sú kompetencie samosprávy (či už obce, alebo VÚC).

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Scroll Up