Ako správne nastaviť politickú kampaň? Tretí seminár Politickej akadémie

Ako správne nastaviť politickú kampaň? Tretí seminár Politickej akadémie

Autor: Adriána Valášková
,3. 3. 2020 12:05

V dňoch 13. až 15. 12. sa uskutočnil tretí seminár Politickej akadémie. Decembrový seminár bol zameraný najmä na politické kampane a mediálnu komunikáciu. Ako lektorov sme privítali odborníkov z praxe, a to Juraja Karpiša, Michala Hlaváča, Braňa Závodského, Annu Dvořákovú, Michala Novotu a Marie Stracenskú.


Vyznáte sa vo finančnom systéme? Akú stratégiu volebnej kampane zvoliť?

Prvý blok prednášok sme venovali téme fungovania finančného systému. Prednášku viedol Juraj Karpiš, analytik z tímu INESS. Účastníkom vysvetlil fungovanie hospodárskeho cyklu, objasnil tiež ako vplýva príliv nových peňazí na ekonomiku. Poukázal na stále aktuálny problém, ktorým je poskytovanie hypoték s nižším úrokom ako je aktuálna cenová inflácia. "Dnes berie človek hypotéku, aby zarábal na banke." - uviedol Karpiš.

Ako v ekonomike vytvárame nové peniaze a novú hodnotu? Na prednášku nadväzoval workshop. Úlohou účastníkov bolo priradiť peňažnú hodnotu predmetom, ktoré dostali. Následne si ich mohli medzi sebou vymeniť a znova ohodnotiť. Ponaučením bolo, že lepšou alokáciou existujúcich zdrojov vieme zvýšiť blahobyt spoločnosti bez toho, aby sme vytvárali nové statky. „Na Slovensku finančná negramotnosť spočíva aj v tom, že ľudia nevedia rozumne sporiť na dôchodok“ - zhodnotil Juraj Karpiš.

Nasledovala prednáška politického marketéra z tímu predsedu vlády SR Michala Hlaváča. Vo svojom bloku sa zameral na stratégie volebných kampaní v praxi. Na úvod predstavil úlohu volebných kampaní a ich kľúčové faktory. „Majte len jedno posolstvo, ktoré bude podstatné, ľudia majú problém spojiť si niekoľko posolstiev s konkrétnym človekom“ - odporučil Michal Hlaváč. Upozornil, že mnohým volebným kampaniam chýba emócia. „Keď ste politik, musíte sa vyjadrovať tak, aby ste manipuláciu úplne obmedzili.“ 

„Z politiky sa vytratil morálny rozmer“ - poznamenal Hlaváč pri vysvetľovaní agendy a posolstiev volebných kampaní. Účastníkom ukázal aj niekoľko príkladov volebných kampaní, ktoré medzi sebou porovnal, pričom dôraz kládol na ich výhody a nevýhody.

Aké ciele a stratégie zvoliť pre úspešnú politickú kampaň? Aké sú pravidlá a hranice zdravej novinárskej konfrontácie?

Sobotňajšie bloky prednášok odštartoval Braňo Závodský, zástupca šéfa spravodajstva Rádia Expres. Na začiatok rozobral rôzne politické výroky. Pri komunikácii s médiami upozornil, že odpovedať na otázky „neviem“ nie je tabu: „Pravda je najjednoduchší komunikačný kanál.“ Poznamenal, že je dôležité pripraviť sa na mediálne vystúpenie, lebo ak si niekto myslí, že redaktor má radosť, ak nachytá svojho respondenta nepripraveného, tak to nie je pravda.

O tom ako si správne nastaviť politickú kampaň prednášali Anna Dvořáková Michal Novota zo spoločnosti Restartup. Rozobrali ciele, stratégie a taktiky politickej kampane. „Zamerajte sa na fokusové skupiny, aby ste vedeli, či vlastne niekoho zaujíma to, čomu sa vo svojej volebnej kampani chcete venovať“ - odporučila Anna Dvořáková.

„Databázy sú materským mliekom dobrej kampane.“ Michal Novota poznamenal, že je dôležité aby si kandidát pri volebných kampaniach zostavil databázy ľudí, ktorých pozná. Je nutné rozlišovať nad adekvátnymi kontaktmi do svojej databázy, kupovanie kontaktov a databáz vám nepomôže.

 

Kto má právomoc rozhodnúť, čo sa objaví v správach či novinách? Ako komunikujú politici a aké sociálne siete najčastejšie využívajú?

Posledný deň decembrového seminára sme venovali mediálnemu workshopu, ktorý viedla bývalá novinárka a skúsená PR manažérka Marie Stracenská. Prezradila viac o tom, ako na Slovensku funguje spravodajstvo, kto sú ľudia, ktorí píšu podklady pre správy a noviny, ale aj to, kto má právomoc rozhodovať o tom, čo sa v danom médiu objaví.

Účastníkom objasnila spôsob, akým v súčasnosti komunikujú politici s verejnosťou, pričom zo sociálnych sietí vypichla, že Facebook si dlhodobo drží svoju pozíciu, no do popredia sa dostáva aj komunikácia cez Instagram. „Využite čas aby ste hovorili o sebe, nie o ostatných“ - poradila účastníkom, zároveň zdôraznila, že bolesťou jednotlivých politických strán je to, že nevedia zjednodušiť svoj prejav.

V praktickej časti boli účastníci rozdelení do skupín. Išlo o skupiny kandidátov, fokusové skupiny, skupina pracujúca na kampani pre kandidátov. Každá mala premyslieť svoj postup a taktiku, a natočiť krátke video. Na záver každá skupina prezentovala svoje výsledky a následne Marie Stracenská zhodnotila ich prácu, čím mali účastníci možnosť získať vzácnu spätnú väzbu.

Pre aktuálne info z Politickej akadémie nás sledujte na sociálnych sieťach: FB, IGLinkedIn.

 

Zdielajte článok so svojimi priateľmi:

Share Tweet LinkedIn

Pokračujte v čítaní