Politika v pozadí: absolvent Politickej akadémie o iniciatíve KAPA12

Politika v pozadí: absolvent Politickej akadémie o iniciatíve KAPA12

Autor: Adriána Valášková
,27. 9. 2020 12:51

"Politike sa dá venovať aj postupnými krokmi" tvrdí absolvent Politickej akadémie Daniel Andráško, ktorý nielen že dotiahol svoj projekt do úspešného konca, ale spolu s ďalšími absolventmi založili občiansku iniciatívu KAPA 12. Čomu sa táto iniciatíva venuje sa dočítate v rozhovore s Danielom Andráškom, ktorého vyspovedala Marie Stracenská, konzultantka účastníckych projektov Politickej akadémie.


Vedeli ste v momente, keď ste prichádzali na PA, že by ste chceli aktívne zasahovať do politiky?

Áno, uvedomoval som si, že keď chcem meniť veci k lepšiemu, nemôžem to robiť od krčmového stola nadávaním na to, ako veci nefungujú. Preto som bol nadšený, že môžem študovať na PA a rozšíriť si obzory na tému fungovania politiky. Moje predstavy PA nielen naplnila, ale značne prekonala.

Venujete sa politike takpovediac z pozadia. Prečo?

Myslím si, že nič netreba uponáhľať a politike sa kľudne dá venovať aj postupnými krokmi. Nemyslím si, že robiť politiku je ľahká vec, do politiky by mali ísť ľudia rozhľadení, vzdelaní a morálne vyspelí. Nateraz mi moje pôsobenie na politikov prostredníctvom KAPA12 vyhovuje. Uvidíme, čo prinesie budúcnosť.

Čo je vlastne KAPA 12? Čo a pre koho robí? Kto je KAPA? 

KAPA 12 je občianske združenie, ktoré bolo založené absolventmi Politickej akadémie ročníka 2017/18. Jeho cieľom je pomáhať pri presadzovaní pozitívnych zmien na Slovensku. Snažíme sa hovoriť a diskutovať s politikmi a ovplyvňovať ich pohľad na veci verejné. Chceme byť nápomocní pri budovaní vyspelej občianskej spoločnosti. Neuzatvárame sa iba do “bratislavskej bubliny”, ale pravidelne cestujeme na východ alebo stred Slovenska, aby sme sa rozprávali s regionálnymi politikmi, predstaviteľmi samosprávy alebo neziskoviek a priamo na mieste od nich získavali podnety pre našu prácu alebo projekty.

V čom zohrala v rozhodovaní o KAPA 12 úlohu PA? Bolo to vzdelávanie alebo skôr ľudia? 

PA tu zohrala kľúčovú úlohu. Ale najpodstatnejší sú aj tak ľudia… :) Bez ich chcenia, vôle a entuziazmu by sme určite ďalej nepokračovali.... Po skončení PA 2017/18 nastalo v mojom živote vákuum. Stretnutia v Trenčíne sa mi tak dostali “pod kožu”, že som si nevedel predstaviť, že táto etapa života sa má skončiť len tak – odovzdaním záverečných diplomov. Som rád, že som v týchto úvahách nebol sám a už mesiac po skončení PA sme sa stretli prvýkrát, aby sme sa dohodli, ako budeme pokračovať. Chceli sme sa ďalej vzdelávať, ďalej sa politicky rozvíjať a zdieľať si názory na politiku a jej vývoj. A o pár mesiacov nato založilo 12 absolventov KAPA12 o.z.

Váš projekt na PA sa týkal úplne inej témy. Riešili ste job shadowing, teda skúsenosť, že telesne postihnutý človek je niekoľko dní vo firme a pozoruje prácu tam, aby sa mohol lepšie rozhodnúť, či na takú prácu má a môže sa o ňu uchádzať. Ako tento váš projekt dopadol?

Dopadol výborne. Dokonca sme ho minulý rok zopakovali, tentokrát sme pracovali so skupinou mladých dospelých so získaným autizmom. Projekt trval 8 týždňov v spolupráci s pani Vierou Nogovou a jej skupinou mladých ľudí, ktorú zastrešuje pod o. z. Reštart. Bola to úžasná skúsenosť, ktorá nás všetkých veľmi obohatila.

Venujete sa tejto téme aj ďalej?

Áno, stále som vedúcim skupiny True Ability u svojho zamestnávateľa – veľkej nadnárodnej IT spoločnosti. True Ability sa venuje všetkým otázkam podpory fyzického a duševného zdravia, ako aj podpore ľudí so špecifickými potrebami.

Aké sú vaše ďalšie plány alebo možno aj sny?

Rád by som pracoval na projektoch ktoré ma budú napĺňať a robiť šťastným. Rád by som KAPA12 posunul prostredníctvom pripravovaných projektov do povedomia verejnosti na Slovensku, a zároveň pracoval na jej medzinárodnom ukotvení a spolupráci s inými neziskovými organizáciami vo svete, ktoré sa venujú podobnému zameraniu ako my.

Daniel Andráško - manažér s viac než 15-ročnými skúsenosťami v oblasti manažmentu, zakladateľ Slovensko-austrálskej obchodnej komory na Slovensku. Profesionálne sa venuje manažmentu v oblasti IT v nadnárodnej korporácii, pôsobí ako konzultant a poradca pre mladých a začínajúcich podnikateľov. Poskytuje tréningy a školenia na tému vzdelávanie mladých a ich uplatniteľnosť v praxi s ďalšou možnosť získania zamestnania. Špeciálnou oblasťou jeho aktivít je pomoc a poradenstvo ľudom so zdravotným postihnutím. Je predsedom občianskej iniciatívy KAPA 12.

Zdielajte článok so svojimi priateľmi:

Share Tweet LinkedIn

Pokračujte v čítaní