V dňoch 24. až 26. januára 2020 sa uskutočnil štvrtý seminár Politickej akadémie. Venovali sme sa medzinárodným vzťahom, Brexitu, Európskej únii a hybridným hrozbám. Opäť sme privítali špičkových lektorov, ako Andrewa Gartha, Magdalénu Vášáryovú, Ladislava Mika, Daniela Mila, Pavla Demeša, Michaelu Benedigovú a Katarínu Roth Neveďalovú.
Aký dopad bude mať Brexit na Slovensko? Prečo potrebujeme diplomaciu? Aké kompetencie má Európska komisia?
Januárový seminár sme odštartovali s aktuálnou témou Brexitu. To, ako bude vyzerať zahraničná politika Veľkej Británie po Brexite nám priblížil britský veľvyslanec na Slovensku Andrew Garth. Spomenul aj to, aká budúcnosť čaká Európu a slovensko-britské vzťahy po Brexite: “Spojené kráľovstvo zostane pre Slovensko priateľom a strategickým partnerom.”
„Opúšťame Európsku úniu, ale neopúšťame vás (Slovensko)“ tvrdil britský veľvyslanec s tým, že Spojené kráľovstvo práve Brexitom dostane šancu dokázať svoje líderstvo. Zároveň dodal, že napriek tomu sa silné puto so Slovenskou republikou nepretrhne, pretože nezávisí od členstva v Európskej únii. Britský veľvyslanec vysvetlil, že Veľká Británia chce „stáť“ sama a chce byť aktívnejšia v globálnom ponímaní. „Mnoho ľudí si myslí, že Veľká Británia si viac nepraje, aby do tejto krajiny prichádzali ľudia pracovať, či študovať, no to nie je pravda. My neuzatvárame naše hranice, práve naopak“ - vyvrátil povery o Brexite pán veľvyslanec.
Svoje skúseností s diplomaciou účastníkom zdieľala slovenská politička, herečka a diplomatka Magdaléna Vášáryová. Vysvetlila, aké sú výhody aj nevýhody práce diplomata. Ako výhody vidí slúženie krajine, pocit užitočnosti, prepojenie s domovom a zaujímavú náplň práce. Za nevýhody považuje fyzickú vzdialenosť od svojho domova, no zároveň aj vysokú zodpovednosť, ktorú si práca diplomatky vyžaduje. „Diplomacia predchádza zločinom prostredníctvom vyjednávania“ - objasnila potrebu a význam diplomacie. Zároveň upozornila, že každé slovo diplomata môže vyvolať konflikt.
Za najsilnejšiu diplomatickú službu považuje náboženstvo, ako jednu z najvplyvnejších síl vo svete, ktorá ovplyvňuje ako myslíme, čo si ctíme, ako sa správame, niekedy podporuje konflikty a niekedy im predchádza. Na záver svojej prednášky priblížila najvyššie pridané hodnoty diplomacie (predvídať, porozumieť, orientovať sa a varovať) a poukázala na dôležitosť racionálneho správania pri voľbách. „Dôležité je, akú tendenciu politici presadzujú, neberiete si ich do postele ani do kuchyne, nemusia sa vám páčiť“ - dodala pani Vášáryová.
Nasledovala prednáška vedúceho Zastúpenia Európskej komisie Ladislava Mika o Európskej komisii a úlohe Zastúpenia Európskej komisii (ZEK) na Slovensku. Na začiatku pán Miko vysvetlil, za čo je zodpovedné ZEK: „Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku sú oči, uši a ústa Európskej komisie.“ Účastníkom objasnil aj to, akú štruktúru má ZEK.
„Európska únia musí mať zverenú kompetenciu od členských štátov, nemôže rozhodovať len tak o niečom, musí mať zvolenie“ - poznamenal pri téme rozdelenia kompetencií Miko. Objasnil, že rozhodovanie v Európskej únii je náročný proces, ktorý má troch hráčov – Európsku komisiu, Európsku Radu a Európsky parlament. Identifikácia problémov alebo ich hodnotenie sa však uskutočňuje na základe podnetov viacerých subjektov.