V dňoch 25. 10. až 27. 10. 2019 sme otvorili nový, v poradí už tretí ročník Politickej akadémie. Účastníci sa mohli tešiť na mnoho zaujímavých hostí. Medzi nimi nechýbali ani veľké mená ako Iveta Radičová. Prvá slovenská premiérka sa podelila o praktické skúsenosti z vrcholovej politiky. Medzi hosťami boli aj odborníci z praxe a to Ján Šebo, Martin Slosiarik, Zuzana Wienk, Ondrej Gažovič a Peter Spáč.
O čom bol prvý seminár?
Nakoľko sa účastníci stretávajú na seminároch Politickej akadémie pravidelne raz mesačne počas celkovo 7 mesiacov, bol veľmi dôležitou súčasťou prvého stretnutia networking. Niekoľko cvičení pod vedením skúsenej lektorky Marie Stracenskej, ktorá je zároveň konzultantkou účastníckych projektov, umožnilo študentom lepšie sa spoznať. Prostredníctvom fotiek z filmov mali opísať svoju pracovnú a súkromnú sféru, vytvorili ľudskú mapu Slovenska a sveta a komunikovali medzi sebou na rôzne zaujímavé témy v krátkych časových intervaloch.
Po networkingu už nasledoval prvý blok prednášok. Expremiérka Iveta Radičová vo svojej prednáške „30 rokov demokracie na Slovensku“ upozornila na to, ako veľmi je dôležité udržať si slobodu, čo priblížila prostredníctvom citácií z „Dvadsať rád, ako si udržať slobodu“ od autora Timothyho Snydera. Z týchto rád zdôraznila najmä to, aby sme sa vopred nevzdávali, bránili si inštitúcie a volali po profesionálnej etike.
„Aktívne sa venujte politike. Spustite akciu a nie stanovisko na facebooku.“ - vyzýva bývala premiérka.
Zároveň poukázala na to, aké dôležité zmeny so sebou priniesla demokracia aj pri rozdelení obyvateľstva do niekoľkých spoločenských tried. Taktiež zdôraznila, že je nutné aby sme zavádzali reformy: „Ak nespustíme reformy, tak zostaneme stáť na stanici.“
Na záver prednášky pani premiérka rozobrala, ako sa menilo politické smerovanie Slovenska počas posledných 30 rokov. Počas týchto rokov sme mali zakaždým dynamickú politickú scénu.. „Prijmite zodpovednosť za stav sveta, nesmieme dovoliť vznik štátu len jednej strany!“
Po prednáške nasledovala diskusia, v ktorej pani premiérka vyjadrila svoj názor na decentralizáciu. Navrhla zrušiť VÚC a následne posilniť samosprávy, ktoré by mali podobu regionálnych samosprávnych celkov. Na otázku, keby bola opäť premiérkou, čo najdôležitejšie by chcela riešiť, odpovedala, že spravodlivosť a sociálnu spravodlivosť. Podporila by najmä inštitúcie (justíciu, políciu...) a snažila by sa o návrat dôvery v právny štát. Pri sociálnej spravodlivosti by sa zamerala na reformu vzdelávania a na sociálnu politiku.
Prvý deň októbrového seminára uzavrela Marie Stracenská, koordinátorka projektov, ktoré majú jednotliví účastníci počas svojho štúdia na akadémii realizovať. Marie predstavila základné požiadavky, ktoré by mali úspešné projekty spĺňať. Projekty predstavujú príležitosť na zmenu, aby po akadémii po účastníkoch ostala konkrétna stopa, teda niečo hmatateľné pre rozvoj svojej politickej kariéry alebo vecí verejných.