Ročník 2016
Absolventi Pilotného stretnutia 2016
- Peter Balík
- Dávid Bořuta
- Martin Buňo
- Erika Cintulová
- Silvester Cintula
- Jaroslav Červinka
- Richard Drutarovský
- Peter Fiabáne
- Juraj Gavenda
- Lenka Hlaváčová
- Dušan Ježík
- Martin Kaššovic
- Andrej Klapica
- Oto Kóňa
- Pavel Machava
- Branislav Masarovič
- Ivan Michna
- Petr Milan
- Dávid Nagy
- Renáta Ocilková
- Michal Ondruška
- Daniel Rabina
- Ján Šácha
- Richard Ščepko
- Jaroslav Slášťan
- Rastislav Tešovič
- Martin Trúchlik
- Martin Vojtašovič
Lektori: Pilot 2016
Mikuláš Dzurinda
V súčasnosti je p. Dzurinda prezidentom európskeho think tanku Wilfried Martens Centre for European Studies a pôsobí aj ako poradca ukrajinského prezidenta Petra Porošenka.Hovoril o období, kedy bol p. Dzurinda vo funkcii, ale aj o súčasnej situácii a vyhliadkach do budúcna. Pán Dzurinda zdôraznil, že správny politik musí mať víziu, s ktorou do politiky vstupuje, mal by počúvať svojich oponentov a nezatvárať dvere pred kompromismi, vedieť si uznať chybu, no hlavne musí mať odvahu a presvedčenie, že svojím konaním zlepší svoje mesto, kraj, alebo krajinu a pomôže tak ľuďom. V súvislosti s narastajúcim populizmom nielen na Slovensku ale i svete poznamenal, že je pravda, že niektoré reformy môžu v krátkodobom horizonte pôsobiť nepopulárne, čo môže politika vo funkcii stáť v nasledujúcich voľbách mandát. Lenže ak budú tieto reformy zároveň z dlhodobého hľadiska prospešné, a človeku sa za ten čas podarilo posunúť krajinu vpred, vynaložené úsilie stálo za to.
Lívia Vašáková
Lívia Vašáková zo zastúpenia Európskej komisie na Slovensku účastníkom osvetlila fungovanie a zloženie orgánov EÚ, legislatívny proces, priority únie, či princípy regulácie. Hovorilo sa aj rôznych možnostiach zlepšenia informovanosti v spojitosti s EÚ, keďže práve strohé alebo prekrútené správy z Bruselu, pokrivené populistickou rétorikou, majú za následok pokles dôvery občanov voči EÚ a jej inštitúciám.
Martin Lengyel
Spolu s Martinom Urmaničom prišli s dôležitou tematikou stratégie volebných kampaní. Nenechali sa zastaviť pokročilejšou hodinou a ich zohratosť, dynamika, mnohoročné skúsenosti a úspešné, ale aj neúspešné príklady z praxe rozprúdili vášnivú debatu. Sústredili sa hlavne na prípravu kampane pred jej samotným začiatkom, a jej priebežné plánovanie a manažovanie.
Martin Urmanič
Spolu s Martinom Lengyelom prišli s dôležitou tematikou stratégie volebných kampaní. Nenechali sa zastaviť pokročilejšou hodinou a ich zohratosť, dynamika, mnohoročné skúsenosti a úspešné, ale aj neúspešné príklady z praxe rozprúdili vášnivú debatu. Sústredili sa hlavne na prípravu kampane pred jej samotným začiatkom, a jej priebežné plánovanie a manažovanie.
Viktor Nižňanský
Viktor Nižňanský sa už od 90-tych rokov venuje oblasti municipálnej a komunálnej politiky. Reálne prípadové štúdie, skutočné dáta a praktické rady sa opäť raz ukázali ako rovnocenný súper teoretických znalostí, hlavne pokiaľ ide o špecifiká decentralizácie, ktorou sa p. Nižňanský zaoberá.
Seesame v zložení Adriana Čatlošová a Michaela Benedigová
Seesame s účastníkmi rozoberali komunikáciu s médiami, ktorá sa môže na prvý pohľad zdať jednoduchá, ale tiež tam existujú pravidlá, ktorými je lepšie sa riadiť, aby sa predišlo problémom, prípadne aby sa z problémov dalo elegantne dostať. Počas workshopu si účastníci vyskúšali tlačovú konferenciu z pohľadu samosprávy, aktivistov, aj novinárov a na vlastnej koži si tak (niektorí po prvýkrát) vyskúšali argumentáciu v takejto situácii.
Radovan Ďurana
Radovan Ďurana (INESS) s jeho dlhoročným projektom Cena štátu, ktorého hlavným cieľom je objasniť fungovanie, rozdelenie a proporcie verejných financií. Vyvracanie najrôznejších hlboko zakorenených mýtov a vysvetlenie, kam vlastne putujú dane a odvody, sú zároveň zdrojom nejedného prekvapenia.
Juraj Karpiš
Juraj Karpiš (INESS) s témou meny a finančného systému. Autor knihy Zlé peniaze priniesol do sály ekonomický kofeín, s ktorým úspešne rozbehol mozgové závity účastníkov. Politici sa bez bánk nezaobídu, čo dnes platí aj opačne, preto situácia vo finančnom sektore by mala každého politika zaujímať. Cez workshop i pri obede sa preberali banky, hypotéky, bitcoin, a mnohé iné.
Michal Novota
Michal Novota (Restartup) sa vo svojej prednáške a workshope sa sústredil na online aspekt kampaňovania, ktorý je v dnešnej dobe neoddeliteľnou súčasťou súboja o mandáty, pričom nezabudol zdôrazniť, že online svet a sociálne médiá sú len komplementom terénnej kampane, a že voľby sa len v priestore sociálnych médií nevyhrávajú.
INESS v zložení Martin Vlachynský a Radovan Ďurana
Martin Vlachynský a Radovan Ďurana (obaja z INESS) ktorí sa venovali podnikateľskému prostrediu na Slovensku i vo svete. Okrem súčasného stavu sa debatovali aj návrhy možných reforiem, či inšpirácie zo zahraničia.Nasledoval záverečný príhovor riaditeľa Richarda Ďuranu a slávnostné odovzdanie certifikátov o úspešnom absolvovaní pilotného podujatia Politickej akadémie. Lajtmotívom uplynulých troch dní boli dve slová: odvaha a vízia. Vízia, kvôli ktorej sa do politiky oplatí ísť a odvaha čeliť prekážkam, ktoré pritom do cesty určite vstúpia.